موج شکن

نگین دریای کاسپی بندر زیبای انزلی

 
اولین سردخانه صنعتی ایران در بندر انزلی تاسیس شد
نویسنده : Admin - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳
 

 

ایران از جمله کشورهای پیش کسوت در امر استفاده از سرما به منظور نگهداری مواد غذایی است. نگهداری مواد غذایی به روش سنتی در مناطق مختلف کشور به طریق چال کردن در خاک و یا بسیاری از نقاط قرار دادن آنها در داخل زیرزمینهای خنک و دور از نور رایج بوده است.

قرائن موجود حاکی از استفاده از زیرزمینها در ذخیره موادغذایی در زمانهای هخامنشی است از جمله مدارک موجود در مورد خنک کردن اماکن، وجود آثاری نظیر زاغه های نگهداری پنیر در آذربایجان همچنین باد گیرهای حواشی کویر مرکزی ایران می باشد. اولین سردخانه صنعتی با اعتبار وزارت صنایع و معادن، به وسیله دولت روسیه، در بندر انزلی برای شیلات شمال، ساخته شد. تأسیس آن به حدود سال 1290 ه. ش نسبت داده می شود. نوع مبرد در سیستم سرماسازی این واحد مخلوطی از آب و نمک می باشد.

 

 


 
 
ساکنین انزلی اولین کسانی بودند که در ایران اتومبیل را دیدند
نویسنده : Admin - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳
 

اولین خودرو در سال 1371 ه ق , مصادف با (1279 ه ش)توسط مظفرالدین شاه( در سفرش به اروپا به سعدالدوله وزیر مختار ایران در بلژیک دستور داد یک اتومبیل برای او خریداری نماید.) از شهر بروکسل پایتخت بلژیک (اتومبیل کالسکه ای رنوی فرانسوی) خریداری , این اتومبیل از راه دریا و از طریق بندر انزلی به ایران وارد و از تنها راه شوسه به تهران ارگ سلطنتی کاخ گلستان منتقل گردید.


 
 
اولین ها در ایران
نویسنده : Admin - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۱
 

بندر انزلی ( بندر پهلوی سابق) _ میدان پهلوی سال 1322

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی اینجا کلیک کنید

بندر انزلی در سالیان دور لقب دروازه ایران و اروپا را یدک میکشید . موقعیت استراتژیک اولین بندر شمال ایران سبب شد تا این شهر بسیار زودتر از بسیاری از شهرهای ایران با فرهنگ و دستآورد های غربی آشنا شوند و در بسیاری از موارد جزء اولین ها باشد . برای آشنایی بیشتر با برخی از اولین های شهر زیبای انزلی به ادامه مطلب مراجعه فرمائید 
   


 
 
اولین کارخانه تولید سوسیس در ایران
نویسنده : Admin - ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۱
 

از قدیمی ترین محصولات گوشتی، سوسیس و کالباس می باشد که از مدت ها قبل مورد توجه مردم بوده است. در پانصد سال قبل از میلاد مسیح در ادبیات یونان راجع به این ماده غذایی مطالبی نوشته شده است و حتی هومر در نوشته های خود به سوسیس اشاره هایی کرده است.

شهر انزلی اولین شهریست در ایران که صاحب اولین کارخانه سوسیس سازی شد . برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه فرمائید ...


 
 
ریشه نامگذاری بندر انزلی
نویسنده : Admin - ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۱
 

برای مشاهده عکس در سایز بزرگ اینجا کلیک کنید

ریشه نامگذاری بندر انزلی و غازیان چیست و چرا ساکنین انزلی را انزلی چی مینامند . برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه فرمائید ...


 
 
نگاهی گذری بر تاریخ بندر انزلی
نویسنده : Admin - ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢
 

 

انزلی در اوج افتخار :

اهالی بندرانزلی به علت مسافرت به روسیـه خصوصاً آذربایجان ( روسیه سابق ) و همچنین عبور مسافرین  ایرانی و خارجی از این بندر به اروپا و بالعکس ، زودتر از بسیاری شهرهای ایران با تمدن غرب آشنا شده  و از لحاظ رشد فکری در سطح بالائی  قرارداشتند ، از این رو ضمن حرکت های سیاسی خصوصاً فعالیت در نهضت مشروطیت  وجنبش جنگل  ، دوش به دوش نهظت گام برداشته و در وقایع جنگهای بلشویکی با قزاقان ایران  ، و مبارزه با بیگانگان اشغالگر درطول 350 سال سپر بلای ایران بوده اند . از نظر اجتماعی نیز در تأسیس مدارس نوین - بلدیه - بیمارستان و موٌسسات عام المنفعه  و خیریه  از جمله  دارالایتام از بسیاری شهرهای بزرگ ایران پیشگامی داشتند و از زمان دور به امر سواد آموزی و تأسیس کلاسهای شبانه علاقه وافر نشان میدادند . به طوریکه در اوایل مشروطیت ، تیراژ روزانه مطبوعات 525 شماره بوده است که با توجه به نسبت جمعیت آن روز انزلی ، در ایران سابقه نداشت . هم اکنون فرزندان انزلی با سطح معلومات عالی و در بزرگترین مراکز علمی و دانشگاهی جهان  ، اروپا  - امریکا  - کانادا و استرالیا به تدریس اشتغال دارند .... به ادامه مطلب مراجعه شود


 
 
موقعیت جغرافیایی بندر انزلی
نویسنده : Admin - ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢
 

موقعیت جغرافیایی بندر انزلی

با بررسی های زمین شناسی ، حدود 15000 سال پیش ، جزیره ای از سطح آب دریای خزر ، سربرآورد که بعدها به نام انزلی نامیده شد و بعنوان مهمترین بندر سواحل جنوبی دریای خزر و ایران معروف گردید . این جزیره براثر فعل و انفعالات جوی و سایر عوامل طبیعی ، به صورت حالیه از دو قسمت انزلی و غازیان  شکل گرفت و کانالی بین این قسمت ایجاد گردید ، که آب چهاررودخانه از شرق ( سوسر روگا - پیربازار روگا - راست خانه و نهنگ روگا ) و یک رودخانه  از غرب ( شنبه بازار روگا ) از طریق آن به دریا وارد میگردد . بندرانزلی ، در منطقه جلگه ای و ساحلی  در طول جغرافیائی 49 درجه  و 28 دقیقه و عرض جغرافیائی 37 درجه و 28 دقیقه واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا منهای 26 متر میباشد  .

مابقی اطلاعات در ادامه مطلب

 


 
 
در باره بندر انزلی
نویسنده : Admin - ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢
 

کیلومتر ها دور تر از پایتخت شهری هست که خانه هایش بیشتر از هر جای دیگر خیس میشوند. روز های بسیاری از سال زیر باران است و صبح های زیادی در مه فرو میرود. مردم شهر مدام به سقف و دیوار های خانه شان رنگهای شاد میزنند. اما دوباره فلز ها زنگ میزنند و باران ، سطح دیوار ها را می شورد و می برد.

نیاکان مردم شهر بیشتر به صید ماهیان می پرداختند و با آدمهای آنسوی دریا، مراوده می کردند. از نخستین سالها، سینما و جریده و تلگرام داشتند ، اولین تشکیلات شهرداری ، اولین دبیرستان دخترانه و... جزو افتخاراتی است که مورخین به احتمال یا اطمینان نوشته اند . آنها هتل های زیبا و ساختمان های شکیل و پل های بزرگ ساخته بودند. در فضای باز بلوار، ارکستر موسیقی می نواخت و در سینما تاتر شهرداری پیوسته نمایش به روی صحنه می رفت.

روسها و ارامنه و بازماندگان مهاجرین لهستانی در کنار انزلیچی های مسلمان ، به خوشی یا سختی روزگار می گذراندند. خرده فرهنگ ها در هم ادغام می شدند و فرهنگ مردم شهر را شکل می دادند. انزلی شبیه جزیره ای است با تمام خصوصیاتی که جزیره ها دارند. از یک سو در آغوش بزرگترین دریاچه جهان و از سوی دیگر در کنار بزرگترین تالاب ها ، آرمیده است.

مردمش رفتار به خصوص و آرزو های بزرگ دارند. کافه های فراوان و قایق های رنگارنگ دارند. به علم اهمیت میدهند و به سیاست کم توجه اند. عاشق ورزش اند و متعصبانه پای تیمهایشان می جنگند.

دریا همانقدر که وسیع و دوست داشتنی و زیبا است ، مهیب و بی رحم و پر تلاطم نیز هست . عصاره ی رویارویی صیاد و دریا ، هنوز در خلق و خوی انزلیچی ها موج میزند. انزلیچی ها کمتر از گیلانی های دیگر می خندند. سخت دل میدهند و سخت تر دل می کنند.

روزگار بر همه مردمان یک سرزمین یکسان نمی گذرد. آدمها به نسبت گذشته تاریخی و فاصله شهرشان از پایتخت ها، بر خوان دارایی های کشور می نشینند. آبادانی جایی که در آن زندگی میکنند به چیز هایی مربوط و محدود است ولی برخوردشان با استفاده ها و محدودیت ها یکسان نیست. به نسبت روحیات ، توانایی و افق دیدشان تصمیم می گیرند . خیلی ها همیشه می مانند و بعضی ها به داشته ها نمی سازند و می روند. انزلی پر است از آدمهایی که قسمتی از خود را جا گذاشته و رفته اند. این آدمها در هر نقطه ای از ایران و جهان که باشند به طرز عجیبی دل در دلشان نیست که خبری از شهرشان بگیرند.

 ای قوی سپید ، غمت را کجا و به که فریاد زدی ... به تو میگویم فریادت را شنیدم در دستان پینه بسته صیادان ، در پیکر خسته قهرمانان خاکستر عمر بر مو نشانده ... در شیون زن شوی به دریا مانده ... 

آری فریادت را شنیدم در ساقهای خسته قایقران و در پاهای برهنه منفرد ! آری ای قوی سپید ...

آری به تو میگویم فریادت را شنیدم ... پس فریاد کن ای قوی سپید ، ای شهر من ...

 


 
 
موج شکن افتتاح شد
نویسنده : Admin - ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢
 

سلام به همه دوستان ... وبلاگ موج شکن افتتاح شد . در این لاگ قصد دارم تا شما عزیزان را با شهر زیبای بندر انزلی بیشتر آشنا کنم ...

موج شکن نام بنایی سنگی عظیم  است که در بنادر برای سکون آب دریا هنگام پلو گرفتن کشتی ها بهره میبرند . به افتخار موج شکن پیر انزلی که سالیان سال نماد استقامت در این شهر محسوب میشود نام وبلاگ خود را موج شکن گذاشتم ...