موج شکن

نگین دریای کاسپی بندر زیبای انزلی

 
مشاهیر بندر انزلی : عزیز طویلی
نویسنده : Admin - ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٢٤
 

عزیز طویلی ۷۷سال دارد و بازنشسته ارتش است. می‌گوید حتی در دوران خدمتش زیاد مرخصی نمی‌رفت. اگر با او بنشینی و به حرف‌هایش گوش بدهی (کمی انصاف هم اگر داشته باشی) احساس می‌کنی در مقابل او خیلی کم کار و خیلی کوچک هستی. آدمی که کلی کتاب بنویسد (۵۴عنوان کتاب) و حدود ۱۰۰هزار بیت شعر هم بگوید و تازه داستان‌های پلیسی، عاشقانه و مردمی هم بنویسد، باید خیلی پرکار و پرانرژی باشد و در عین حال دانش خوبی هم داشته باشد که کتاب‌هایش را خواندنی کند. اینها را بگذارید کنار ۹عنوان کتاب یا ۹جلد کتاب جامع تاریخ انزلی(حدود ۱۹هزار صفحه) که از جنگ‌های این شهر تا هنرمندان، بازی‌ها و ضرب‌المثل‌های انزلی را دربرمی‌گیرد.

به ادامه مطلب مراجعه فرمائید

 


 
 
آلبوم عکسهای بندر انزلی شماره یک
نویسنده : Admin - ساعت ٢:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٢٤
 

بندر انزلی

با سلام خدمت شما عزیزان

برای مشاهده اولین شماره از آلبوم عکسهای بندر انزلی به ادامه مطلب مراجعه فرمائید


 
 
عکس های قدیمی
نویسنده : Admin - ساعت ٢:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٢٤
 

ششم ژانویه مراسم جشن کریسمس همشهریان ارمنی در بندر انزلی

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی اینجا کلیک کنید


 
 
مشاهیر بندر انزلی : هوشنگ روشندل
نویسنده : Admin - ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٢۳
 

صدای خونگرمی که چهار نسل از هواداران ملوان با آن آشنا هستند دوست دارد ملوان همیشه برنده شود چون عاشق ملوان است، کار گویندگی در استادیوم بندرانزلی را از سال ۱۳۵۱ شروع کرده و گویندگی همه ی رشته های ورزشی بندرانزلی را بر عهده داشته است، هوشنگ روشندل متولد سال ۱۳۲۶ و بازنشسته ی آموزش و پرورش است. برای مشاهده مصاحبه اختصاصی پایگاه اینترنتی ملوان کلاب به ادامه مطلب مراجعه فرمائید ...


 
 
اولین سردخانه صنعتی ایران در بندر انزلی تاسیس شد
نویسنده : Admin - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳
 

 

ایران از جمله کشورهای پیش کسوت در امر استفاده از سرما به منظور نگهداری مواد غذایی است. نگهداری مواد غذایی به روش سنتی در مناطق مختلف کشور به طریق چال کردن در خاک و یا بسیاری از نقاط قرار دادن آنها در داخل زیرزمینهای خنک و دور از نور رایج بوده است.

قرائن موجود حاکی از استفاده از زیرزمینها در ذخیره موادغذایی در زمانهای هخامنشی است از جمله مدارک موجود در مورد خنک کردن اماکن، وجود آثاری نظیر زاغه های نگهداری پنیر در آذربایجان همچنین باد گیرهای حواشی کویر مرکزی ایران می باشد. اولین سردخانه صنعتی با اعتبار وزارت صنایع و معادن، به وسیله دولت روسیه، در بندر انزلی برای شیلات شمال، ساخته شد. تأسیس آن به حدود سال 1290 ه. ش نسبت داده می شود. نوع مبرد در سیستم سرماسازی این واحد مخلوطی از آب و نمک می باشد.

 

 


 
 
ساکنین انزلی اولین کسانی بودند که در ایران اتومبیل را دیدند
نویسنده : Admin - ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۳
 

اولین خودرو در سال 1371 ه ق , مصادف با (1279 ه ش)توسط مظفرالدین شاه( در سفرش به اروپا به سعدالدوله وزیر مختار ایران در بلژیک دستور داد یک اتومبیل برای او خریداری نماید.) از شهر بروکسل پایتخت بلژیک (اتومبیل کالسکه ای رنوی فرانسوی) خریداری , این اتومبیل از راه دریا و از طریق بندر انزلی به ایران وارد و از تنها راه شوسه به تهران ارگ سلطنتی کاخ گلستان منتقل گردید.


 
 
اولین ها در ایران
نویسنده : Admin - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۱
 

بندر انزلی ( بندر پهلوی سابق) _ میدان پهلوی سال 1322

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی اینجا کلیک کنید

بندر انزلی در سالیان دور لقب دروازه ایران و اروپا را یدک میکشید . موقعیت استراتژیک اولین بندر شمال ایران سبب شد تا این شهر بسیار زودتر از بسیاری از شهرهای ایران با فرهنگ و دستآورد های غربی آشنا شوند و در بسیاری از موارد جزء اولین ها باشد . برای آشنایی بیشتر با برخی از اولین های شهر زیبای انزلی به ادامه مطلب مراجعه فرمائید 
   


 
 
اولین کارخانه تولید سوسیس در ایران
نویسنده : Admin - ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۱
 

از قدیمی ترین محصولات گوشتی، سوسیس و کالباس می باشد که از مدت ها قبل مورد توجه مردم بوده است. در پانصد سال قبل از میلاد مسیح در ادبیات یونان راجع به این ماده غذایی مطالبی نوشته شده است و حتی هومر در نوشته های خود به سوسیس اشاره هایی کرده است.

شهر انزلی اولین شهریست در ایران که صاحب اولین کارخانه سوسیس سازی شد . برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه فرمائید ...


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →