مشاهیر بندر انزلی : هوشنگ روشندل

ملوان کلاب: کار هنری از چه سالی و از کجا شروع کردید؟

از سال ۱۳۴۴ با اجرای تئاتر در دبیرستان فردوسی.

ملوان کلاب: چه طور شد گوینده ی فوتبال شدید؟

عاشق دوبلوری بودم بعد از سپاه دانش امتحان گویندگی دادم، آن موقع گیلان و مازندران دارای یک مرکز رادیو و تلویزیون بود در مرحله ی اول که کتبی بود قبول شدم مرحله دوم هم که عملی بود را هم با موفقیت پشت سر گذاشتم بعد از مدتی که در رادیو و تلویزیون مشغول به کار یودم به علت مریضی پدرم مجبور شدم این کار را با ناراحتی رها کنم تا اینکه در سال ۱۳۵۱ توسط مرحوم اکبر صادقی رییس هیات فوتبال انزلی دعوت به کار شدم و کار گویندگی در استادیوم بندرانزلی را از زمان جام تخت جمشید تاکنون انجام داده ام.

ملوان کلاب: تئاتر در پرورش صدای شما نقش به سزایی داشته است. از تئاتر شکوفای انزلی در دهه ی ۵۰ برایمان بگویید.

در دهه ی ۵۰ نمایش های میهنی زیادی بازی کرده ام از هنرمندان به نام و خلاق آن زمان تئاتر بندرانزلی می توان از مرحوم غلام پورامید، احمد آرمون، محمد آزمون، جهانگیر محمدزاده، رضا جمال قادر و مجید محسنی می توان یاد کرد.

ملوان کلاب: چه کسی بهترین مشوق شما در راه گویندگی بود؟

مرحوم جعفر ثبوتی که یکی از بهترین هنرمندان انزلی بود.

ملوان کلاب: شروع کارتان در جام تخت جمشید را خاطرتان هست؟

بله، یکی از اولین بازی هایی که در جام تخت جمشید را گویندگی کردم آقای نوایی یکی از خبرنگاران صاحب نام پیش از انقلاب هم حضور داشتند بعد از پایان بازی به من گفت صدات خیلی زیباست و مرا برای گویندگی خبرهای ورزشی به رادیو و تلویریون دعوت کرد اما متاسفانه باز هم به خاطر گرفتاری خانوادگی نتوانستم بروم.

ملوان کلاب: آیا به عنوان یک هوادار برای دیدن بازی های خارج از خانه ی ملوان هم می رفتید؟

در سال ۱۳۵۲ با پنج نفر از دوستان از انزلی دنبال برادر رضا ویشگاهی که در رضاییه (ارومیه) بود رفتیم تا بازی ملوان و ماشین سازی را در تبریز ببینیم، جالب است بدانید ماشین ما ژیان بود که شش نفر در آن به صورت فشرده نشسته بودیم و ماشین کشش ما را نداشت!

ملوان کلاب: کار شما لحظات هیجان انگیز و استرس زا نیز دارد یکی از آن خاطرات را برایمان بگویید.

پیش از انقلاب در جلوی مدرسه فردوسی باجه ی بلیط فروشی بود من به این باجه سر می زدم و مقدار فروش بلیط را می پرسیدم تا اعلام کنم هنگامی که داخل رفتم افسری که در باجه بود من را هل داد و مانع از حضور من شد، بازی که شروع شد در حال گویندگی جلوی پیست دو و میدانی بودم پرویز قایقران پدر سیروس کنار من نشست و مسئول کارهای فنی بود ناگهان آن افسر نزدیک آمد و به خاطر رفتار بدش از من عذر خواهی کرد.

ملوان کلاب: بدون اغراق بندرانزلی یکی از قطب های ورزش ایران است به تعبیری انزلی به تنهایی خود یک استان ورزشی است گواه گفته ی من قهرمانان بی شماری هستند که از بندرانزلی به ورزش ایران و آسیا معرفی شده اند، مریم شیر جهانی تکواندو کار نوجوان که سهمیه ی المپیک را کسب کرده و محمدعلی رسولی قایقران ۱۱ ساله که فقط با دو ماه تمرین فاتح کاپ بین المللی قطر شده آخرین افتخار آفرینان انزلی در صحنه ی جهانی هستند. با توجه به اینکه شما گویندگی همه ی رشته های ورزشی در انزلی را برعهده داشته اید یادی از قهرمانان ورزش انزلی کنید.

از پایه گذاران و خدمتگزاران ورزش در بندرانزلی مرحوم عزیز وکیل منفرد سلطان دوهای استقامت ایران است، عزیز وکیل منفرد در سال ۱۳۲۲ فاتح اولین ماراتن تاریخ ایران شد جالب اینجاست که در آن زمان کسی از مساقت ماراتن اطلاع نداشت و قهرمان ایران به جای ۴۲ کیلومتر ۵۶ کیلومتر دوید! ایشان باشگاه گیو را تاسیس کرد که ورزشکاران زیادی را به تیم ملی در رشته های مختلفی معرفی کرد. بوکس انزلی در دهه ی ۵۰ قطب اول بوکس ایران بود و قهرمانانی مانند نصرت و سهراب وکیل منفرد، حسین اغماض، حجت بربری، کریم کامیاب، جبار فعلی، مرحوم ایرج سلامی کهن و مظفر مسافری از طریق باشگاه گیو به بوکس ایران و آسیا شناسانده شدند و تعدادی از این عزیزان به عنوان نماینده ی ایران در المپیک حضور یافتند.

ملوان کلاب: هوشنگ خان شما تاریخ گویا و زنده ی فوتبال انزلی هستید. کاشف اصلی و اولیه ی سیروس قایقران اسطوره فوتبال ایران چه کسی بود؟

محمدرضا مرادی از پیشکسوتان و استعدادیاب  های فوتبال انزلی کاشف اصلی و اولیه ی سیروس قایقران بود، آقای مرادی هنگامی که سیروس نوجوان عضو تیم شهاب کلویر بود او را به نوجوانان ملوان آورد و می گفت این بازیکن فوتبال را قشنگ بازی می کند و در آینده از نوابغ فوتبال ایران و آسیا خواهد شد.

ملوان کلاب: بی شک خاطرات شما از سیروس آبای زیاد است.

قبل از شروع بازی معروف اسفندماه ۶۹ ملوان با پرسپولیس در چارچوب جام حذفی در انزلی که منجر به سومین قهرمانی ملوان در ایران شد سیروس برای علی پروین سرمربی تیم ملی و پرسپولیس کرکری خواند و در حالیکه با انگشتان دستش عدد ۲ را به پروین نشان می داد گفت مطمئن باش ملوان امروز با دو شوت من پرسپولیس را می برد و همین طور هم شد.

ملوان کلاب: آیا فعالیت خود در تئاتر را بعد از انقلاب نیز ادامه دادید؟

بله، من بعد از انقلاب نیز کار تئاتر انجام داده ام که از معروفترین آنها می توان به نمایش “ایجگیره” (در گیلگی به معنای فریاد) که به چشنواره ی کشوری راه یافت و “گاب دگفته بازار” نوشته ی زنده یاد شیون فومنی اشاره کرد. در فیلم “سایه به سایه” ی علی ژیان که با حضور مرحوم خسرو شکیبایی و نیکی کریمی در بندرانزلی فیلمبرداری شد نیز بازی کرده ام.

ملوان کلاب: آیا جایگاه شما هنگام گویندگی بازی های ملوان در استادیوم انزلی مناسب است؟

نه، جایی که من گویندگی می کنم دورو برم نشسته اند و بعضی اوقات باید به آنها بگویم ساکت باشند تا صدایشان در استادیوم پخش نشود!

 

ملوان کلاب: ملوان را در لیگ نهم چگونه ارزیابی می کنید؟

ملوان تیم بسیار خوبی است این اواخر مصدومیت گریبان ملوان را گرفته، ملوان در بازی با پرسپولیس خیلی خوب ظاهر شد و موقعیت های گل و درصد تصاحب توپ ما بیشتر از آنها بود، امیدوارم ملوان در پایان لیگ رتبه ی تک رقمی کسب کند.

ملوان کلاب: مشکلات ملوان را در چه می دانید؟

امیدوارم ملوان بازیکنان خودش را به راحتی از دست ندهد آنها با خون دل هواداران، مربیان و زجمات خود به این مدارج بالا رسیده اند، بازیکنانی مثل رافخایی، پژمان، سالارزاده و تامینی حیف است  از ملوان بروند، ملوان علاوه بر اینکه باید این بازیکنان کلیدی را حفظ کند بلکه باید بازیکنان خوب قبلی خود را نیز برگرداند آن وقت هیچ تیمی نخواهد توانست ملوان را شکست دهد. چرا باید بازیکن بسازیم و از این تیم بروند؟ از اوایل دهه ی ۸۰ که بازیکنانی خوب و در سطح تیم ملی از تیم های پایه وارد ترکیب بزرگسالان ملوان شدند به راحتی آنها را از دست دادیم ما فقط بازیکن ساختیم و تیم هایی که وضع مادیشان خوب بود دسترنج ما را به غارت بردند الان در بیشتر تیم های لیگ برتری بازیکنان مکتب ملوان توپ می زنند، زمانی که برای گویندگی می نشینم دوست دارم برنده بشویم چون عاشق ملوان هستم.

ملوان کلاب: دونده ی سابق ۴۰۰ متر استان گیلان آیا الان ورزش می کند؟

برای سلامتی هفته ای ۳ بار در استادیوم تحتی انزلی می دوم و شنا را نیز ترک نمی کنم.

ملوان کلاب: راستی قضیه ی اشتباه اعلام کردن تعویض مهدی رحیم زاده و رضا حاج اسبویی در بازی ملوان و سپیدرود چه بود؟

لحظاتی پیش ار این تعویض برق مرا گرفت و سر گیجه داشتم که مرتکب این اشتباه شدم.

ملوان کلاب: یکی از خواسته های به حق هواداران ملوان این است که بازی های خانگی ملوان را یک گزارشگر ملوانی یا حداقل گزارشگری که جانب عدالت را رعایت کند گزارش کند.

تا آنجایی که من در جریان هستم خارج از اداره ی صدا و سیما گزارشگر نمی آورند مگر اینکه مورد نیاز باشد.

ملوان کلاب: در پایان چه صحبتی با هواداران ملوان دارید؟

هواداران ملوان خیلی فوتبال فهم هستند ۳۸ سال است که در خدمتشان هستم، هواداران ملوان علاوه بر انزلی در خود استان گیلان و شهرهای خارج از استان زیاد هستند  دوستانم در خارج از انزلی که به علت موقعیت شغلی شان در هنگام پخش مستقیم بازی های ملوان نمی توانند در جریان نتیجه قرار بگیرند به من زنگ می زنند و می پرسند ملوان چه کار کرده؟ سال نو را به همه ی هواداران ملوان در سراسر جهان تبریک می گویم و برای آنها آرزوی موفقیت و سلامتی دارم.

کاوه چلمبری

منبع: ملوان کلاب.نت (www.Malavanclub.net)

/ 0 نظر / 26 بازدید