ساکنین انزلی اولین کسانی بودند که در ایران اتومبیل را دیدند

به روایت دیگر , (به نقل از کورمیلن مهماندار فرانسوی مظفرالدین شاه)
در سال 1900 میلادی (1279ه ش ) دو دستگاه خودرو توسط مظفرالدین شاه خریداری شده و از طریق بندر انزلی به تهران ارگ سلطنتی منتقل گردید که یک دستگاه در راه انزلی به تهران (منجیل )خراب می شود که به مرور زمان به آهن پاره تبدیل می گردد .
قدیمی ترین خودرو موجود در ایران یک دستگاه موریس کولی دارای پلاکی به شماره یزد -11 که توسط نظمیه یزد صادر شده است می باشد . این خودرو هم اکنون در پارکینگ (موزه) بنیاد مستضعفان نگهداری می شود.
5- (اولین خودروی تولیدی (مونتاژ) پیکان هیلمن هانتر در سال 1967 از خط تولید خارج شد) (23/2/1346) (گروه سواری روتس سابق کراسیلر فعلی بریتانیا) (در دو مدل دولوکس و کارلوکس )در همین سال تاکسی و پیکان وانت هم به تولید اضافه شدند. در سال 1347 و 1348 پیکان کار هم تولید شد در سال 1349 پیکان اتوماتیک به این جمع افزوده گردید . در سال 1350 شش مدل پیکان تولید می شد – دولوکس –وانت – کار – جوانان – تاکسی- اوماتیک شرکت پارس خودرو (جیپ سابق) در سال 1335 به منظور انجام فعالیت های بازرگانی و بصورت عمده در رابطه با واردات و فروش اتومبیل های جیپ ویلیز و قطعات یدکی شروع بکار کرد. اولین خط مونتاژ خودروی دو دیفرانسیل در ایران و خاورمیانه بنام شرکت سهامی مرتب در تاریخ 15/7/1336 به منظور خرید و فروش و قبول نمایندگی اتومبیل های باری , سواری و لوازم یدکی به مدت نا محدود در تهران تاسیس و شروع بکار نمود.

ما را از نظراتتان محروم نکنید ...

/ 0 نظر / 22 بازدید